Zvezdara Teatar Početna Nazad
 

RADOSLAV MILENKOVIć 

  

   

 


 




Tantantandruj
Lorencaćo
Svetionik
Mario i mađioničar
Limunacija
Ðavo i gospod bog
Antigona
Uzdah

 



Noćas je noć
Soliter
Paskvelija
Kraljeva jesen
Juda iskariotski
Slike žalosnih doživljaja
Dubrovačke ljetne igre
Oslobođenje Skopja
 

 

Pješice
Izlaz
Hekuba
Spasen
Hi-fi
Emigranti
Naši dani
Ratnički rastanak
Soba
Grisonova banda

 


Pazarni dan
Sveti georgije ubiva aždahu
Gospođa Kolontaj
Oluja
Tetovirane duše
Ruženje naroda u dva dela
Besnilo
Novo je doba
Rodoljupci

 



Valjevska bolnica
Život u pozorištu
Na letovanju
Kus petlić
Hamlet
Bela kafa
Ðeneral Milan Nedić
Poslednja potera za zlatom

 



Bogojavljenska noć
Na otvorenom putu
Poslednji dani čovečanstva
Kako potamaniti gamad
Vartolomejski vašar
Putujuće pozorište Šopalović
Čincano za Smirnovu
Turneja

 


Tartif
Prljave ruke
Konkurs
Stolice
Malaksija





 


 

  Rođen 17. februara 1958. godine u Novom Sadu.

1980. diplomirao glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Branka Pleše.

Letnja škola pantomime kod Ladislava Fialke (Dubrovnik, 1978)

Letnja škola scenskog pokreta Žak Lekoka (Pariz, 1979).

1990. diplomirao pozorišnu i radio režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Dejana Mijača.

Od 1977. odigrao 50 uloga u najznačajnijim pozorištima Beograda, Novog Sada i Zagreba i na Dubrovačkim ljetnim igrama (Hemon u Antigoni Sofokla, Čipola u Mariu i mađioničaru Tomasa mana, Polidor u Hekubi Evripida, Sebastijan u Oluji, Endrju Jezoliki u Bogojavljenskoj noći, Klaudije u Hamletu Viljema Šekspira, Kleant u Tartifu Molijera, Grobarov momak i Duh grobarovog momka u Liru, Pit u Spasenom Edvarda Bonda, Sin u Pešice, AA u Emigrantima Slavomira Mrožeka, Rjumin u Na letovanju Maksima Gorkog, Lenjin u Gospođi Kolontaj Agnete Plejel, Povolni u Poslednjim danima čovečanstva Karla Krausa, Slim u Grisomovoj bandi Dž.H. Čejsa, Sudija Overdu u Vartolomejskom vašaru Bena Džonsona, Al u Na otvorenom putu Stiva Tešića, Džon u Život u pozorištu Dejvida Mameta, Luj u Prljavim rukama Žan-Pol Sartra, Stari u Stolicama Ežena Joneska itd.

Značajna glumačka ostvarenja u predstavama rađenim po tekstovima Jovana Sterije Popovića, Gorana Stefanovskog, Aleksandra Popovića, Dušana Kovačevića, Ljubomira Simovića, Siniše Kovačevića, Slobodana Selenića, Dobrice Ćosića, Borislava Pekića.

Takođe je igrao u TV dramama i filmovima Braća po materi, Boj na Kosovu u režiji Zdravka Šotre, Dom za vešanje Emira Kusturice, Ubistvo s predumišljajem Gorčina Stojanovića, Lepa sela lepo gore i Rane Srdjana Dragojevića, Široko more i Najsuroviji dan Ferdinanda Ornjanija, Pljačka Trezora Alberta Sironija, Carstvo Lamberta Bave, Normalni ljudi Olega Novkovića, Točkovi Ðorđa Milosavljevića, Sivi kamion crvene boje Srđana Koljevića, Crni Gruja Igora Stojmenova, Šejtanov ratnik Stevana Filipovića, Sedam i po i Čekaj me, ja sigurno neću doći Miroslava Momčilovića, Beogradski fantom Jovana Todorovića, Četvrti čovek Dejana Zečevića, Vratiće se rode (TV serija) Gorana Gajića, Ðavolja varoš Vladimira Paskaljevića, itd.

Od 1984 - 1987. član glumačkog ansambla Teatra &TD. u Zagrebu.

0d 1981. - 1990. igrao u četiri predstave Dubrovačkih ljetnih igara (E. Bond: Lear, M. Držić: Hekuba, V. Šekspir: Oluja, V. Šekspir: Hamlet).

Član Jugoslovenskog dramskog pozorišta u Beogradu od 1987. do 2005. godine.

Kao glumac gostovao u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu i u Ateljeu 212, Narodnom pozorištu, Beogradskom dramskom pozorištu i Zvezdara teatru u Beogradu.

U pozorištima Srbije, Mađarske, Švedske i Makedonije režirao drame Slavomira Mrožeka, Pavela Kohouta, Petera Vajsa, Mjureja Šizgala, Samjuela Beketa, Marše Norman, Rože Vitraka, Alfreda Žarija, Augusta Strindberga, A. N. Ostrovskog, Maksima Gorkog, Ljudmile Razumovske, Nikolaja Koljade, Ljudmile Petruševske, Žan-Klod Danoa, Edena fon Horvata, Martina Mekdone, Franca Ksavera Kreca, Vladimira Nabokova, Žan-Pol Sartra, Albera Kamija, Aleksandra Galina, Ežena Joneska, Olega Bogajeva, Marine Kar, Šarlote Džons, Ž.B.P. Molijera, Pitera Šefera, Edvarda Bonda, Majkla Frejna, Januša Glovackog, Voltera, A.P. Čehova, Mihaila Bulgakova, Frederika Garsije Lorke, Viljema Šekspira, Marina Držića, Aleksandra Popovića, Gorana Stefanovskog, Nebojše Romčevića, Miloša Krečkovića, Radoja Domanovića, Matije Bećkovića...

Od 1997. gostujući je reditelj pozorišta Csiky Gergely u Kapošvaru (Mađarska - član European Theatre Convention).

Od 2004. gostujući je reditelj Gardonyi Geza pozorista u Egeru (Mađarska).

Od 2006. gostujući je reditelj Nacionalnog pozorišta u Miškolcu (Mađarska).

Od 1989. do 1993. godine bavio se pedagoškim radom na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (predmeti: gluma, dikcija).

Od 1995 - 1996. direktor Drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Od 2005. zaposlen kao reditelj u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.

Od 2006. do 2008. umetnički savetnik Narodnog pozorišta Toša Jovanović u Zrenjaninu.

Tokom maja i juna 2005. i maja 2006. vodio glumačku radionuci ALTUM SILENTIUM – Tišina u glumčevoj umetnosti, održanoj u Malmeu (Švedska).

Dobitnik najznačajnijih nagrada za glumu i režiju na brojnim festivalima sadašnje i edž Jugoslavije.

Objavio sledeće knjige poezije:
„Tačka. Pepeo. Poezija.”, Matica Srpska, Novi Sad, 1982. i
„Krhotine”, Krovovi, Sremski Karlovci, 1993.

Za pozorišno i radio izvođenje dramatizovao dela Matije Bećkovića, Radoja Domanovića, Stevana Sremca, Ranka Marinkovića, Aleksandra Grina, Franca Kafke, Mihaila Bulgakova.

Ljubin i Ðorđetov sin. Natalijin i Arsenijev otac.
Živi u Beogradu.

ULOGE U POZORIŠTU


1977.
1. Ciril Kosmač: TANTANTADRUJ, PODZEMLJIČ, Pozorište Dvorište, Beograd (r. Petar Zec)

1978.
2. Alfred de Mise: LORENCAĆO, MAFIO, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd (r. Branko Pleša)
3. Judžin O’Nil: SVETIONIK, NAT BARTLET, Tribina mladih, Novi Sad (r. Milan Belegišanin)

1979.
4. Dušan Kovačević: LIMUNACIJA, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd ‡ uloga: GARA (r. Dejan Mijač)
5. Žan Pol Sartr: ÐAVO I GOSPOD BOG, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd ‡ uloga: TREĆI GRAÐANIN (r. M. Maričić)

1980.
6. Tomas Man: MARIO I MAÐIONIČAR, ČIPOLA, Akademsko pozorište Promena, Novi Sad (r. Milan Belegišanin)
7. Živko Čingo: PASKVELIJA, KIRIL, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad, (r. Ljubiša Georgijevski)
8. Leonid Andrejev: JUDA ISKARIOTSKI, JOVAN ZAVEDEJEV, Akademsko pozorište Promena, Novi Sad (r. Milan Belegišanin)

1981.
9. Deana Leskovar: SLIKE ŽALOSNIH DOŽIVLJAJA, FELIKS, SNP, Novi Sad (r. Slobodan Unkovski)
10. Edvard Bond: LIR, GROBAROV MOMAK, Dubrovačke ljetne igre, Dubrovnik (r. Ljubiša Georgijevski)
11. Dušan Jovanović: OSLOBOÐENJE SKOPJA, TASIN, CKD i RZ Oslobođenje Skopja, Zagreb (r. Ljubiša Ristić)

1982.
12. Slavomir Mrožek: PJEŠICE, SIN, Teatar &TD, Zagreb ‡ uloga: (r. Miro Međimorec)
13. Matija Bećković: IZLAZ, PRVI GLUMAC, Teatar MM, Zagreb ‡ uloga: (r. R. Milenković i S. Mokrović)
14. Marin Držić: HEKUBA, SJEN POLIDORA, Dubrovačke ljetne igre, Dubrovnik i KR Pozdravi, Zagreb (r. Ivica Boban)

1983.
15. Edvard Bond: SPASEN, PIT, Grupa AKTER, Zagreb (r. Rade Šerbedžija)
16. Goran Stefanovski: HI-FI, MATEJ, CKD i RZ Visoka vjernost, Zagreb (r. Miro Međimorec)
17. Slavomir Mrožek: EMIGRANTI, AA, Teatar MM, Zagreb (r. R. Milenković i S. Mokrović)

Na odsluženju vojnog roka u JNA od 6. jula 1993. do 22. juna 1994. u Derventi.

1984.
18. Radoje Domanović ‡ V. P. Dis: NAŠI DANI, monodrama, Teatar MM, Zagreb (r. R. Milenković)
19. Branko Ćopić: RATNIČKI RASTANAK, JOVICA, Zvezdara teatar, Beograd (r. Egon Savin)
20. Žan Pol Sartr: SOBA, PJER, Slobodni projekat ‡ KST, Beograd (r. Sonja Savić)

21. Džon Hadli Čejs: GRISONOVA BANDA, SLIM, RANS Moša pijade, Zagreb (r. Dušan Jovanović)
22. Aleksandar Popović: PAZARNI DAN, MARINKO, Zvezdara teatar, Beograd (r. Goran Marković)

1986.
23. Dušan Kovačević: SVETI GEORGIJE UBIVA AŽDAHU, PORUČNIK TASIĆ, SNP, Novi Sad (r. Egon Savin)

1987.
24. Agneta Plejel: GOSPOÐA KOLONTAJ, LENJIN, Jugoslovensko dramsko pozorište, (uskakanje) Beograd (r. Ivana Vujić)
25. Viljem Šekspir: OLUJA, SEBASTIJAN, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd (r. Dejan Mijač)
26. Goran Stefanovski: TETOVIRANE DUŠE, VOJDAN, Zvezdara teatar, Beograd (uskakanje) (r. Slobodan Unkovski)
27. Slobodan Selenić: RUŽENJE NARODA U DVA DELA, ČAPAJEV, JDP, Beograd (r. Dejan Mijač)

1988.
28. Borislav Pekić: BESNILO, DANIJEL LEVERKIN, Beogradsko dramsko pozorište, Beograd (r. Jovica Pavić)
29. Siniša Kovačević: NOVO JE DOBA, DUŠAN GOLIĆ, Beogradsko dramsko pozorište, Beograd (r. Egon Savin)
30. Jovan Sterija Popović: RODOLJUPCI, LEPRŠIĆ, JDP, Beograd (uskakanje) (r. Dejan Mijač)

1989.
31. Dobrica Ćosić: VALJEVSKA BOLNICA, RADOJKO, JDP, Beograd (r. Dejan Mijač)
32. Dejvid Mamet: ŽIVOT U POZORIŠTU, DŽON, JDP, Beograd (r. Lary Zappia)

1990.
33. Maksim Gorki: NA LETOVANJU, RJUMIN, JDP, Beograd (r. Egon Savin)
34. Aleksandar Popović: KUS PETLIĆ, ÐAKON AVAKUM, Zvezdara teatar, Beograd (r. Branko Pleša)
35. Viljem Šekspir: HAMLET, KLAUDIJE, Dubrovačke ljetne igre, Dubrovnik (r. Laszlo Babarcy)

1991.
36. Aleksandar Popović: BELA KAFA, SRÐA ZLOPOGLEÐA, JDP, Beograd (r. Branko Pleša)

1992.
37. Siniša Kovačević: ÐENERAL MILAN NEDIĆ, ISLEDNIK, Zvezdara teatar, Beograd (r. Jovica Pavić)
38. Gordan Mihić: POSLEDNJA POTERA ZA ZLATOM, DOKTOR POTIĆ, SKC, Beograd (r. Branislav Mićunović)
39. Viljem Šekspir: BOGOJAVLJENSKA NOĆ, VITEZ ENDRJU JEZOLIKI, JDP, Beograd (r. Jagoš Marković)

1993.
40. Stiv Tešić: NA OTVORENOM PUTU, AL, Grupa Open Road, Beograd-Moskva (r. Merima Isaković)

1994.
41. Karl Kraus - Nenad Prokić: POSLEDNJI DANI ČOVEČANSTVA, POVOLNI, JDP, Beograd (r. Gorčin Stojanović)
42. Novica Savić: KAKO POTAMANITI GAMAD, DEDA, Zvezdara teatar, Beograd (r. Branko Pleša)

1995.
43. Ben Džonson: VARTOLOMEJSKI VAŠAR, SUDIJA OVERDU, JDP, Beograd (r. Irfan Mensur)
44. Ljubomir Simović: PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ, FILIP TRNAVAC, SNP, Novi Sad (r. Egon Savin)
45. Ljudmila Petruševska: ČINCANO ZA SMIRNOVU, VALJA, JDP, Beograd (r. Vitalij Dvorcin)

1996.
46. Goran Marković: TURNEJA, LJUBIĆ, Atelje 212, Beograd (r. Milan Karadžić)

1997.
47. Žan Batist Poklen Molijer: TARTIF, KLEANT, Narodno pozorište, Beograd (r. Laszlo Babarczy)

2000.
48. Žan-Pol Sartr: PRLJAVE RUKE, LUJ, JDP, Beograd (r. Radoslav Milenković)

2001.
49. Aleksandar Galin: KONKURS, TECUDZIN AOKI, Beogradsko dramasko pozorište, Beograd (r. Radoslav Milenković)
50. Ežen Jonesko: STOLICE, STARAC, Pozorište „Dobrica Milutinović“ Sr. Mitrovica (uskakanje) (r. Radoslav Milenković)



ULOGE NA FILMU I TV


1. TAKSISTA, tv drama - TV NOVI SAD, 1977.
režija: Ljubica Lukić

2. ĆUTANJE PROFESORA MARTIĆA, tv drama - TV NOVI SAD, 1978.
režija: Zoran Šarić

3. SVETOZAR MARKOVIĆ, tv serija i igrani film - TV BEOGRAD, 1979.
režija: Eduard Galić

4. MOMCI IZ CRVENE DUGE, tv drama - TV NOVI SAD, 1979.
režija: Bora Gvojić

5. STAN, tv drama - TV NOVI SAD, 1980.
režija: Karolj Viček

6. ŠIROKO JE LIŠĆE, film, NEOPLANTA FILM, Novi Sad, 1980.
reditelj: Petar Latinović

7. BAZA NA DUNAVU, tv serija - TV NOVI SAD, 1981.
reditelj: Mario Faneli

8. NEPOKORENI GRAD, tv serija - TV ZAGREB, 1981.
reditelj: Eduard Galić

9. ZAMKE, tv drama u dva dela - TV ZAGREB, 1982.
reditelj:

10. DELOVNI DAN SESTRE MARJE, tv drama - TV LJUBLJANA, 1982.
reditelj:

11. BRAĆA PO MATERI, film - TV BEOGRAD, 1988.
reditelj: Zdravko Šotra

12. DOM ZA VEŠANJE, film i tv serija - FORUM FILM, Sarajevo, 1988.
reditelj: Emir Kusturica

13. 1948, tv drama u dva dela - TV BEOGRAD, 1989.
reditelj: Sava Mrmak

14. OŽALOŠĆENA PORODICA, tv drama - TV BEOGRAD, 1989.
reditelj: Milan Karadžić

15. BOJ NA KOSOVU, film - TV BEOGRAD, 1989.
reditelj: Zdravko Šotra

16. UBISTVO S PREDUMIŠLJAJEM, film - CINEMA DIZAJN, Beograd, 1995.
reditelj: Gorčin Stojanović

17. GOSPOÐA KOLONTAJ, film - TV BEOGRAD, 1996.
reditelj: Slobodan Radović

18. LEPA SELA LEPO GORE, film - KOBRA FILM, 1996.
reditelj: Srđan Dragojević

19. OTVORENA VRATA, TV serija - KOMUNA, 1996.
reditelj: Goran Marković

20. ŠIROKO MORE, film - ULIDŽUS FILMS, Roma (Italy), 1998.
reditelj: Ferdinando Vicentini Orgnani

21. RANE, film - KOBRA FILM, 1998.
reditelj: Srđan Dragojević

22. TOČKOVI, film - CINEMA DESIGN, 1998.
reditelj: Ðorđe Milosavljević

23. LUTKINA IGRA, film - FILM 87, Roma (Italy) 1999.
reditelj:

24. PLJAČKA TREZORA, film u dva dela - RAI UNO - SOLARIS CINAMATIGRAFICA, Roma (Italy) 1999.
reditelj: Alberto Sirroni

25. NORMALNI LJUDI, film - KOMUNA, 1999.
reditelj: Oleg Novković

26. CARSTVO, film - Film 87 , Roma- (Italy), 2000.
reditelj: Lamberto Bava

27. I LOVE YOU, film - Novotny & Novotny , NJienna- (Austria), 2001.
reditelj: Franz Novotny

28. NAJSUROVIJI DAN, film - Film 87 , Roma- (Italy), 2002.
reditelj: Ferdinando Ornjani Vićentini

29. SIVI KAMION CRVENE BOJE, film - Komuna, Beograd, 2003.
reditelj: Srdjan Koljević

30. CRNI GRUJA, TV SERIJA – BK TELEVIZIJA, Beograd, 2003.
reditelj: Igor Stojmenović

31. CRNI GRUJA II, TV SERIJA – BK TELEVIZIJA, Beograd, 2004.
reditelj: Milan Milinković

32. ŠEJTANOV RATNIK, film - 2005.
reditelj: Stevan Filipović

33. SEDAM I PO, film – Brigada d.o.o., 2006.
reditelj: Miroslav Momčilović

34. ČETVRTI ČOVEK, film – Beograd, 2007.
reditelj: Dejan Zečević

35. VRATIĆE SE RODE, TV-serija (25 epizoda) – Kobra film, Beograd, 2007-2008.
reditelj: Goran Gajić

36. BLEDI MESEC, TV-serija (3 epizode) – Cinema design, Beograd, 2008.
reditelj: Ljubiša Samardžić

37. RODE U MAGLI, TV-film (2 dela) – Kobra film, Beograd, 2008.
reditelj: Goran Gajić

38. FANTOM, film – Emote-film, Beograd, 2009.
reditelj: Jovan Todorović

39. ÐAVOLJA VAROŠ, film – Beograd, 2009.
reditelj: Vladimir Paskaljević

40. ČEKAJ ME, JA SIGURNO NEĆU DOĆI, film – Brigada d.o.o., 2009.
reditelj: Miroslav Momčilović


 

 

2014 (c) Zvezdara teatar

O ZVEZDARA TEATRU  |  PREDSTAVE  |  REZERVACIJE KARATA  |  BIOGRAFIJE  |  PRESS KLIPING  |  KONTAKT